Sakrament potvrde (krizme)

Krštenici u sakramentu potvrde primaju neizreciv Dar, samoga Duha Svetoga. Obilježeni pečatom tog sakramenta „još su savršenije vezani uz Crkvu i tako su više obvezni da kao pravi Kristovi svjedoci riječju i djelom šire i brane vjeru“.
Sakrament potvrde podjeljuje se pomazanjem krizmenim uljem na čelu koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: „N, primi prečat dara Duha Svetoga“. Propisano je da se mazanje vrši na čelu krizmanika, rukom krizmatelja, desnim palcem i u obliku križa. Pojedine potvrđenike pri samom primanju sakramenata redovito prati kum. On mu kasnije pomaže da moću Duha Svetoga kojega je primio, vjerno u život provodi obećanja što ih je dao na krštenju. Dobro je da krsni kum bude također kum na potvrdi.

Osobine kuma:
- da bude dovoljno zreo za tu zadaću (min. 16 god.);
- da pripada katoličkoj Crkvi te da je kršten, potvrđen i pričešćen te da provodi život u skladu s vjerom;
- da mu pravo ne zabranjuje vršiti službu kuma i da nije javni grešnik.

Izvorni službenik potvrde je biskup. Krštenik, obilježen od biskupa mirisavim uljem, prima neizbrisivi biljeg, Gospodnji pečat i dar Duha koji ga savršenije suobličuje Kristu te mu udijeljuje milost da među ljude širi „dobar miris“. Učinak je sakramenta potvrdi puni izljev Duha Svetoga, kao što je nekoć bio podijeljen apostolima na dan Pedesetnice. Potvrda pridonosi rastu i produbljenju krsne milosti: dublje nas ukorijenjuje u božansko posinjenje, čvršće nas sjedinjuje s Kristom, umnaža u nama darove Duha Svetoga, usavršuje naš vez s Crkvom. Svetu krizmu (mirisavo ulje) posvećuje biskup na misi koja se u tu svrhu redovito slavi na Veliki četvrtak.
Jedan od uvjeta primanja potvrde, prema Direktoriju HBK za pastoral sakramenata, je pohađanje župne kateheze (vjeronauka) najmanje tri godine, a preduvjet je i pohađanje školskoga vjeronauka.

Priređeno prema: Sv. zbor za bogoštovlje, Red potvrde, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1972.; Don Alojzije Čondić, Pastoral sakramenata (skripta)

• Ponedjeljak, 24. rujna 2018.
      • 20 h - u novoj dvorani Gospine crkve susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 26. rujna 2018.- "40 dana za život"
      • Jesenska kampanja molitvene incijative „40 dana za život“ počinje 26. rujna i traje do 4. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 8 do 15 h ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Četvrtak, 27. rujna 2018.
      • Vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi
      - 10 h - ujutro
      - 15 i 16 h - poslijepodne
    • Petak, 28. rujna 2018.
      • Vjeronauk za krizmanike u Gospinoj crkvi
      - 10 h - ujutro
      - 15 h - poslijepodne
    • Subota, 29. rujna 2018.
      • 10 h - u Gospinoj crkvi je susret ministranata
      • 11:00 h je pjevanje za dječiji zbor. Pozivamo sve osnovnoškolce da se priključe, a posebno prošlogodišnje prvopričesnike
      Za ovogodišnje prvopričesnike je obavezno doći na probe pjevanja.
      Također pozivamo i sve ostale pjevače i svirače da se priključe u neki od naših bendova ili zborova, svi ste dobrodošli.

• Zaručnički tečaj
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 22. do 26. listopada 2018., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20 h. Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja. Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira
      • Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira vrši upise u sekcije:
      - Kazalište Pinokio - djeca do 15 godina
      - Mali vitezovi - djeca do 15 godina
      - Vitezovi kralja Zvonimira - za starije od 15 godina
      Učlaniti se možete ponedjeljkom i srijedom od 19 sati u dvorani Gospine crkve ili nedjeljom iza večernje mise.