Sakrament potvrde (krizme)

Krštenici u sakramentu potvrde primaju neizreciv Dar, samoga Duha Svetoga. Obilježeni pečatom tog sakramenta „još su savršenije vezani uz Crkvu i tako su više obvezni da kao pravi Kristovi svjedoci riječju i djelom šire i brane vjeru“.
Sakrament potvrde podjeljuje se pomazanjem krizmenim uljem na čelu koje se izvodi polaganjem ruke i riječima: „N, primi prečat dara Duha Svetoga“. Propisano je da se mazanje vrši na čelu krizmanika, rukom krizmatelja, desnim palcem i u obliku križa. Pojedine potvrđenike pri samom primanju sakramenata redovito prati kum. On mu kasnije pomaže da moću Duha Svetoga kojega je primio, vjerno u život provodi obećanja što ih je dao na krštenju. Dobro je da krsni kum bude također kum na potvrdi.

Osobine kuma:
- da bude dovoljno zreo za tu zadaću (min. 16 god.);
- da pripada katoličkoj Crkvi te da je kršten, potvrđen i pričešćen te da provodi život u skladu s vjerom;
- da mu pravo ne zabranjuje vršiti službu kuma i da nije javni grešnik.

Izvorni službenik potvrde je biskup. Krštenik, obilježen od biskupa mirisavim uljem, prima neizbrisivi biljeg, Gospodnji pečat i dar Duha koji ga savršenije suobličuje Kristu te mu udijeljuje milost da među ljude širi „dobar miris“. Učinak je sakramenta potvrdi puni izljev Duha Svetoga, kao što je nekoć bio podijeljen apostolima na dan Pedesetnice. Potvrda pridonosi rastu i produbljenju krsne milosti: dublje nas ukorijenjuje u božansko posinjenje, čvršće nas sjedinjuje s Kristom, umnaža u nama darove Duha Svetoga, usavršuje naš vez s Crkvom. Svetu krizmu (mirisavo ulje) posvećuje biskup na misi koja se u tu svrhu redovito slavi na Veliki četvrtak.
Jedan od uvjeta primanja potvrde, prema Direktoriju HBK za pastoral sakramenata, je pohađanje župne kateheze (vjeronauka) najmanje tri godine, a preduvjet je i pohađanje školskoga vjeronauka.

Priređeno prema: Sv. zbor za bogoštovlje, Red potvrde, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1972.; Don Alojzije Čondić, Pastoral sakramenata (skripta)

• Utorak, 22. svibnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati, prije mise svibanjska pobožnost
      • susret ministranata je poslije večernje svete mise kako bi se dogovorili o odlasku na susret ministranata u Šibenik, u subotu 26. svibnja
    • Subota, 26. svibnja 2018.- Gospa od Karavaja
      • 10 h - ispovijed je prvopričesnika u Gospinoj crkvi.
      • 10,30 h – probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi

• Svibanjska pobožnost
      • Svakim danom kroz svibanj prije večernje svete mise u Gospinoj crkvi molimo svibanjsku pobožnost
    • Hodočašće u Svetu zemlju
      • U pripremi obilježavanja 50. obljetnice kanonizacije sv. Nikole Tavelića, prvog hrvatskog svetca, Šibenska biskupija i Hrvatska provincija sv. Jeronima organiziraju hodočašće vjernika Šibenske biskupije u Svetu zemlju od 12. do 19. ožujka 2019. godine.
      Rok za prijavu hodočasnika je 8. lipnja 2018. Cijena puta je 10 000 Kn.
    • Prikupljanje potpisa za referendum-„Istina o istanbulskoj“
      • Građanska inicijativa „Istina o istanbulskoj“ pokrenula je referendumsku inicijativu o otkazivanju Istanbulske konvencije. Potrebno je prikupiti 380.000 potpisa u cijeloj Hrvatskoj kako bi se raspisao referendum na kojem bi građani mogli otkazati Istanbulsku konvenciju.
      Prikupljanje potpisa organizirano je od nedjelje 13. do nedjelje 27. svibnja.