Poziv biskupa Ante Ivasa

Kolekta za izgradnju crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu.

Nedjelja, 15.rujna 2013.

„Ako Gospodin kuću ne gradi, uzalud se muče graditelji“ (Ps 127,1)

Draga braćo svećenici, župnici i vjernici!

Sabor Hrvatske biskupske konferencije, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, donio je odluku da se u nedjelju, 15. rujna 2013. godine u svim nad/biskupijama po župama i crkvama provede kolekta za izgradnju crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu.

Svima nam je poznato značenje grada Knina, kako kroz povijest, tako i u našem vremenu. Knin je simbol slobodne hrvatske države. Danas u Kninu živi oko 10.000 katolika.

Duhovnu skrb o njima povjerena je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja – Split. Danas u Kninu postoji franjevački samostan sv. Ante s malom crkvom. Ona nije dostatna za pastoralne potrebe vjernika.

Vođeni mislima za dobrobit vjernika, Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja, zajedno sa Šibenskom biskupijom i Gradom Kninom, tražila je rješenje za prikladan prostor za izgradnju Crkve. Iz više pokušaja, došlo se do zadovoljavajućeg rješenja.

Crkva Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, trenutno je u izgradnji. Podignuta je do visine oko 10 metara. Projektnu dokumentaciju kao i Inicijalna sredstva za početak gradnje osigurala je Vlada RH. Ta sredstva će biti iscrpljena tijekom ove 2013. godine.

Za preostale radove i uređenje, obraćamo se svim vjernicima i dobrotvorima da se odazovu i na taj način ugrade sebe u ovu Crkvu čije je značenje daleko šire od samoga grada Knina.

Projekt crkve obuhvaća župnu crkvu Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, zavjetnu kapelu Bl. Ivana Pavla II. (blagoslovio kamen temeljac, 19. ožujka 1997.), te vjeronaučnu dvoranu.

Draga braćo svećenici, župnici, upravitelji crkava i dragi vjernici, pozivamo vas da u nedjelju 15. rujna 2013. godine, prikupljate milostinju i priloge za izgradnju crkve u Kninu. To će biti vidljivi znak zajedništva našega naroda s vjernicima u Kninu.

Prikupljene priloge uplatite na žiro račun Šibenske biskupije:
ŠIBENSKA BISKUPIJA ŠIBENIK, CRKVA – KNIN GRADNJA,
IBAN HR28 2340 0091 1102 872 36.

Informacije o gradnji, simulacije izgleda crkve, kao i imena donatora možete pronaći na web stranicama Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja: www.franjevci-split.hr/knin

• Utorak, 31. srpnja 2018.
      • Marijanski zavjet za Domovinu u našu Župu doći će 31. srpnja u popodnevnim satima. Sutra ujutro, 1. kolovoza kreće prema Drnišu. Tko želi može se pridružiti hodočašću.
      Polazak je ispred Gospine crkve. Molimo obitelji koje su voljne primiti hodočasnike da se jave u Župni ured ili svećeniku poslije mise.

• Subota, 4. kolovoza 2018. -
      • 19 sati – svečana proslava Dana posvete crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavejta
    • Nedjelja, 5. kolvoza 2018.
      • U Kninu će se održati središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 23. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
      Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj istoga dana proslavit će i blagdan svoje nebeske zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
      • 11,30 sati - svečana koncelebrirana sveta misu za Domovinu, u Gospinoj crkvi, predvodi šibenski biskup msgr. Tomislav Rogić u zajedništvu s vojnim ordinarijem u RH msgr. Jurom Bogdanom koji će održati homiliju.
      Na kraju mise blagoslovit ćemo privjeske za aute na čast sv. Kristofora, a priloge ćemo skupljati za misje

• Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku
      •Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku započela je 27. srpnja i traje do Dana posvete Gospine crkve 4. kolovoza i Dana Domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 2018. godine.
    • Festival duhovne glazbe "Salve Regina"
      •Treći festival duhovne glazbe u Kninu „Salve Regina“ bio je u subotu 28. srpnja 2017. u 20.30 sat ispred Gospinee crkve. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da se koncert izvede.
    • Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi