Poziv biskupa Ante Ivasa

Kolekta za izgradnju crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu.

Nedjelja, 15.rujna 2013.

„Ako Gospodin kuću ne gradi, uzalud se muče graditelji“ (Ps 127,1)

Draga braćo svećenici, župnici i vjernici!

Sabor Hrvatske biskupske konferencije, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, donio je odluku da se u nedjelju, 15. rujna 2013. godine u svim nad/biskupijama po župama i crkvama provede kolekta za izgradnju crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu.

Svima nam je poznato značenje grada Knina, kako kroz povijest, tako i u našem vremenu. Knin je simbol slobodne hrvatske države. Danas u Kninu živi oko 10.000 katolika.

Duhovnu skrb o njima povjerena je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja – Split. Danas u Kninu postoji franjevački samostan sv. Ante s malom crkvom. Ona nije dostatna za pastoralne potrebe vjernika.

Vođeni mislima za dobrobit vjernika, Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja, zajedno sa Šibenskom biskupijom i Gradom Kninom, tražila je rješenje za prikladan prostor za izgradnju Crkve. Iz više pokušaja, došlo se do zadovoljavajućeg rješenja.

Crkva Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, trenutno je u izgradnji. Podignuta je do visine oko 10 metara. Projektnu dokumentaciju kao i Inicijalna sredstva za početak gradnje osigurala je Vlada RH. Ta sredstva će biti iscrpljena tijekom ove 2013. godine.

Za preostale radove i uređenje, obraćamo se svim vjernicima i dobrotvorima da se odazovu i na taj način ugrade sebe u ovu Crkvu čije je značenje daleko šire od samoga grada Knina.

Projekt crkve obuhvaća župnu crkvu Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, zavjetnu kapelu Bl. Ivana Pavla II. (blagoslovio kamen temeljac, 19. ožujka 1997.), te vjeronaučnu dvoranu.

Draga braćo svećenici, župnici, upravitelji crkava i dragi vjernici, pozivamo vas da u nedjelju 15. rujna 2013. godine, prikupljate milostinju i priloge za izgradnju crkve u Kninu. To će biti vidljivi znak zajedništva našega naroda s vjernicima u Kninu.

Prikupljene priloge uplatite na žiro račun Šibenske biskupije:
ŠIBENSKA BISKUPIJA ŠIBENIK, CRKVA – KNIN GRADNJA,
IBAN HR28 2340 0091 1102 872 36.

Informacije o gradnji, simulacije izgleda crkve, kao i imena donatora možete pronaći na web stranicama Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja: www.franjevci-split.hr/knin

• Utorak, 22. svibnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati, prije mise svibanjska pobožnost
      • susret ministranata je poslije večernje svete mise kako bi se dogovorili o odlasku na susret ministranata u Šibenik, u subotu 26. svibnja
    • Subota, 26. svibnja 2018.- Gospa od Karavaja
      • 10 h - ispovijed je prvopričesnika u Gospinoj crkvi.
      • 10,30 h – probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi

• Svibanjska pobožnost
      • Svakim danom kroz svibanj prije večernje svete mise u Gospinoj crkvi molimo svibanjsku pobožnost
    • Hodočašće u Svetu zemlju
      • U pripremi obilježavanja 50. obljetnice kanonizacije sv. Nikole Tavelića, prvog hrvatskog svetca, Šibenska biskupija i Hrvatska provincija sv. Jeronima organiziraju hodočašće vjernika Šibenske biskupije u Svetu zemlju od 12. do 19. ožujka 2019. godine.
      Rok za prijavu hodočasnika je 8. lipnja 2018. Cijena puta je 10 000 Kn.
    • Prikupljanje potpisa za referendum-„Istina o istanbulskoj“
      • Građanska inicijativa „Istina o istanbulskoj“ pokrenula je referendumsku inicijativu o otkazivanju Istanbulske konvencije. Potrebno je prikupiti 380.000 potpisa u cijeloj Hrvatskoj kako bi se raspisao referendum na kojem bi građani mogli otkazati Istanbulsku konvenciju.
      Prikupljanje potpisa organizirano je od nedjelje 13. do nedjelje 27. svibnja.