Vjernicu su više puta pitali
tko je Bruno Gröning?

Evo odgovora iz Glas Koncila 6 (1703) | 11.2.2007.
Je li moguće liječenje »božanskom snagom«?
Molim vas za mišljenje o fenomenu Bruna Gröninga. Čula sam da se ljudi druže u »Krugu prijatelja B. Gröninga«, da se liječe božanskom snagom prirodnim putem. Budući da je to obraćanje Bogu, u kojeg i ja vjerujem, zanimalo bi me mišljenje Crkve.
T. N., Čepin

Niti je Bruno Gröning, niti je njegov »Krug prijatelja« prihvaćen od Katoličke Crkve kao dio nauka na kojem bi se katolici trebali nadahnjivati, niti bi ga trebali slijediti. Njegov način iscjeljivanja nije nov u povijesti čovječanstva, jer su se još i naši djedovi i bake liječili od mnogih bolesti prirodnim putem i prirodnim pripravcima. Jednako tako, i drevna i suvremena znanost zna da vjera u Boga pomaže, a novija znanstvena istraživanja provedena u Sjedinjenim Američkim Državama i dokazuju da su vjernici zdraviji. Kod Gröninga valja upozoriti da njegovo učenje o »božanskoj snazi« nije u skladu s katoličkim učenjem o Bogu iscjelitelju ili ozdravitelju i njegovoj ozdraviteljskoj i spasenjskoj milosti.
Nije nam namjera nijekati niti osobu, niti postignuća njegove metode, već jasno reći da njegovo učenje o »životnoj snazi« ili »božanskoj snazi« nije u skladu s katoličkim naukom, jer uči da se određenim položajem tijela dolazi do ozdravljenja, jer čovjekovim tijelom tada teče »Heilstrom« - »iscjeljujuća struja«. U krugu njegovih poklonika čak se i ne provode medicinski pregledi kojima bi se, dakle, utvrdila bolest i pravo zdravstveno stanje onoga tko se osjeća bolesnim. Smatramo da to, zdravorazumski - ali i ne želeći uvrijediti bilo koga tko pripada tome krugu - nije prihvatljivo. Dapače, može biti i vrlo štetno za zdravlje pojedinca jer, premda se odlazak liječniku i uzimanje lijekova ne zabranjuju, oni se - ne preporučuju. A ta preporuka može biti i manipulacija, a utjecaj tako jak da se netko tko bi pristao biti poklonik te metode više ne usudi ne slušati »krug«.
Mi Vam preporučujemo, kao katoličkoj vjernici, da poslušate nauk svoje Crkve: »Bolesne liječite! (Mt 10, 8). Tu je zadaću Crkva primila od Gospodina i trudi se da je izvrši brigom za bolesne i zagovornom molitvom kojom ih prati. Crkva vjeruje u oživljujuću prisutnost Krista, koji je liječnik duše i tijela. Ta je prisutnost posebno djelotvorna u sakramentima, a najosobitije u euharistiji, kruhu koji daje život vječni; na povezanost toga kruha s tjelesnim zdravljem upućuje sv. Pavao. Apostolska Crkva, međutim, poznaje i poseban obred za bolesnike, o čemu svjedoči sveti Jakov: 'Boluje li tko među vama? Neka dozove starješine Crkve! Oni neka mole nad njim mažući ga uljem u ime Gospodnje, pa će molitva vjere spasiti nemoćnika; Gospodin će ga podići, i ako je sagriješio, oprostit će mu se (Jak 5, 14-15). Predaja je u tom obredu prepoznala jedan od sedam sakramenata Crkve« (Katekizam Katoličke Crkve, 1509-1510). A to je bolesničko pomazanje, čija je osnovna milost - milost potpore, mira i ohrabrenja za nadvladavanje tegoba vlastitih teškoj bolesti ili staračkoj nemoći. Ta milost je dar Duha Svetoga koja obnavlja pouzdanje i vjeru u Boga, jača protiv napasti Zloga, to jest napasti obeshrabrenja i tjeskoba smrti. Ta potpora Gospodnja snagom njegova duha privodi bolesnika k ozdravljenju duše, a i tijela, ako je to volja Božja. Upravo za to vjernik moli: ne moli samo za ozdravljenje, nego da se u bolesti, u dobru i u zlu, uvijek vrši volja Božja, Božji plan s njime, a on da se sjedini mukama Kristovim. Vjernik nije okrenut prema sebi, ne želi položajem tijela i ruku postići ozdravljenje, nego je okrenut Bogu čiju volju prihvaća.

• Ponedjeljak, 24. rujna 2018.
      • 20 h - u novoj dvorani Gospine crkve susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Srijeda, 26. rujna 2018.- "40 dana za život"
      • Jesenska kampanja molitvene incijative „40 dana za život“ počinje 26. rujna i traje do 4. studenog u Kninu. Uključite se u molitve i svojom prisutnošću svaki dan od 8 do 15 h ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos".
    • Četvrtak, 27. rujna 2018.
      • Vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi
      - 10 h - ujutro
      - 15 i 16 h - poslijepodne
    • Petak, 28. rujna 2018.
      • Vjeronauk za krizmanike u Gospinoj crkvi
      - 10 h - ujutro
      - 15 h - poslijepodne
    • Subota, 29. rujna 2018.
      • 10 h - u Gospinoj crkvi je susret ministranata
      • 11:00 h je pjevanje za dječiji zbor. Pozivamo sve osnovnoškolce da se priključe, a posebno prošlogodišnje prvopričesnike
      Za ovogodišnje prvopričesnike je obavezno doći na probe pjevanja.
      Također pozivamo i sve ostale pjevače i svirače da se priključe u neki od naših bendova ili zborova, svi ste dobrodošli.

• Zaručnički tečaj
      • Kninski dekanat organizira zaručnički tečaj u Kninu od 22. do 26. listopada 2018., a koji će se održavati u samostanskoj dvorani. Predavanja se održavaju od ponedjeljka do petka s početkom u 20 h. Prijavit se možete svećeniku poslije svete mise ili na prvi dan predavanja. Sudjelovanje je obavezno, stoga uredite svoje obveze tako da možete pratiti sva predavanja.
    • Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira
      • Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira vrši upise u sekcije:
      - Kazalište Pinokio - djeca do 15 godina
      - Mali vitezovi - djeca do 15 godina
      - Vitezovi kralja Zvonimira - za starije od 15 godina
      Učlaniti se možete ponedjeljkom i srijedom od 19 sati u dvorani Gospine crkve ili nedjeljom iza večernje mise.