Istinite informacije o Crkvi GVHKZ u Kninu

Poštovani, slijedom neistinitih i tendencioznih pisanja i navoda u medijima, a tiču se crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu, osjećam potrebu istinito i sažeto informirati javnost.
Projektant crkve je g. Jerko Rošin, dipl. ing. arh. Projektant interijera je g. Ante Vrban, dipl. ing. arh.
Franjevačka provincija Presvetoga Otkupitelja potpisala je Ugovor o projektiranju crkve s g. Rošinom. Prema tom projektu crkva je sagrađena. U želji da crkva bude skladna vanjskim izgledom i unutrašnjošću, g. Rošin je predložio svoje idejno rješenje o čemu je napravljen Ugovor. U Ugovoru, između ostaloga, stoji klauzula: "Naručitelj pridržava pravo, da ukoliko ocjenjivački sud ne prihvati predloženo rješenje za neku od stavki, angažira drugog autora".
Idejna rješenja, pouđena od g. Rošina, nisu prihvaćena i angažirali smo drugoga autora g. Antu Vrbana. Uvođenjem g. Vrbana u uređenje interijera crkve GVHKZ u Kninu pokrenuta je lavina zlonamjernih napada i diskreditiranja rada g. Vrbana, a što se protivi Kodeksu strukovne etike. G. Ante Vrban je dipl. ing. arh. i izabran je na temelju svog znanja, statusa i bogatog portfelja u inozemstvu i Republici Hrvatskoj.
Smatramo da je zlonamjerno etiketiranje unutrašnjeg izgleda crkve kao "kockarnice" od strane "povjesničara umjetnosti" koji sebi uzima za pravo "ozbiljno komentirati" do u detalje kompjutorsku simulaciju, a da nije kontaktirao autora kako bi se pobliže upoznao s konkretnim radom. Takav način komentiranja iščitavamo kao "naručen". U tom nastupu u medijima "komentator" ponižava i diskreditira ozbiljnost struke jer daje proizvoljne ocjene bez argumenata.
Franjevačka provincija Presvetoga Otkupitelja u cjelosti podrzava rad g.Vrbana kao izuzetno strucan te i ovim putem izrazava izuzetno visoko zadovoljstvo uredenjem interijera crkve u Kninu. Smatramo neprimjerenim prozivanjem g. Vrbana da je "našminkao" crkvu ili da je "dizajner" umjesto arhitekt. Takav govor je ispod razine lijepoga i pristojnoga. G. Vrban je časno i s ljubavlju odradio svoj posao. Prema njegovoj zamisli uređena crkva GVHKZ u Kninu potiče vjernike na sabranost, uzdiže ljudski duh prema Bogu i pomaže nesmetano i jednostavno odvijanje liturgijskih čina. Smatramo da je projekt crkve u Kninu u potpunosti uspio.
Knin je ovih dana, zbog 20-te obljetnice VRO "Oluja" bio središte Republike Hrvatske. U grad su se slijevali vjernici i dobronamjernici sa svih strana Domovine i inozemstva. Crkvu i oltar je 4. kolovoza 2015. godine posvetio šibenski biskup mons. Ante Ivas. Na dan "Oluje" (5.8.) misu za Domovinu služio je uzoriti kardinal mons. Josip Bozanić. Vrata crkve su cijelo vrijeme bila otvorena svima. U ta dva dana kroz crkvu je prošlo preko 80.000 ljudi. Nitko nije krio zadovoljstvo viđenim. Crkva je svidjela vjernicima i dobronamjernicima. To je potvrda da je projekt crkve GVHKZ u Kninu u potpunosti uspio. Time ova crkva spada u kategoriju izvrsnosti kako izvana, tako i iznutra. Izvana je grandiozna poput tvrđave, što i jest zamisao g. Rošina, a unutrašnjost odiše rajskim ugođajem kako ju je osmislio autor g. Vrban.
U želji da istinito izvjestimo javnost, ovomu možemo dodati i neistinu koja blati našu Franjevačku Provinciju Presvetoga Otkupitelja, da ne plaća svoje račune za izvedene radove. Sva plaćanja se vrše prema Ugovorima – to je jedina istina.
S poštovanjem
Fra Josip Gotovac, ekonom Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja

• Blagoslov obitelji

• • Bliži se vrijeme blagoslova obitelji pa pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu

• Ponedjeljak, 20. studenoga 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:30 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame.
    • Utorak, 21. studenoga 2017. - blagdan je Prikazanja BDM, Gospa od zdravlja
      • Pola sata prije večernje mise u 18 h je krunica za bolesnike, a nakon mise će teži bolesnici moći pristupiti sakramentu bolesničkog pomazanja.
      • Blagdan Gospe od zdravlja svečano se slavi u Kistanjama.
    • Srijeda, 22. studenoga 2017. - blagdan je sv. Cecilije, mučenice, zaštitnice pjevača

• Petak, 24. studenoga 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 i 16:00 h poslijepodne
    • Subota, 25. studenoga 2017.
      • 10 sati - susret je ministranata u samostnskoj dvorani sv. Ante
      • 11 sati probe su dječjeg zbora u samostanskoj dvorani sv. Ante, pozivamo sve osnovnoškolce da se priključe dječjem zboru.
    • Nedjelja, 26. studenoga 2017.- svetkovina Krista Kralja
      • U crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu u 10,30 h biti će ređenje 10-orice Đakona među njima je i naš Fra Dejan Međugorac.
  • Najava

• • Najavljujemo bogati duhovni program u Adventu: imat ćemo razne radionice, humanitarne projekte, duhovne koncerte i na kraju duhovnu obnovu, koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu ćete biti na vrijeme obavješteni.

• Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Likovna radionica za djecu
      • Svake srijede u dvorani Gospine crkve u 17:00 h kninski franjevci organiziraju besplatne likovne radionice za djecu.

CARITAS