Istinite informacije o Crkvi GVHKZ u Kninu

Poštovani, slijedom neistinitih i tendencioznih pisanja i navoda u medijima, a tiču se crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu, osjećam potrebu istinito i sažeto informirati javnost.
Projektant crkve je g. Jerko Rošin, dipl. ing. arh. Projektant interijera je g. Ante Vrban, dipl. ing. arh.
Franjevačka provincija Presvetoga Otkupitelja potpisala je Ugovor o projektiranju crkve s g. Rošinom. Prema tom projektu crkva je sagrađena. U želji da crkva bude skladna vanjskim izgledom i unutrašnjošću, g. Rošin je predložio svoje idejno rješenje o čemu je napravljen Ugovor. U Ugovoru, između ostaloga, stoji klauzula: "Naručitelj pridržava pravo, da ukoliko ocjenjivački sud ne prihvati predloženo rješenje za neku od stavki, angažira drugog autora".
Idejna rješenja, pouđena od g. Rošina, nisu prihvaćena i angažirali smo drugoga autora g. Antu Vrbana. Uvođenjem g. Vrbana u uređenje interijera crkve GVHKZ u Kninu pokrenuta je lavina zlonamjernih napada i diskreditiranja rada g. Vrbana, a što se protivi Kodeksu strukovne etike. G. Ante Vrban je dipl. ing. arh. i izabran je na temelju svog znanja, statusa i bogatog portfelja u inozemstvu i Republici Hrvatskoj.
Smatramo da je zlonamjerno etiketiranje unutrašnjeg izgleda crkve kao "kockarnice" od strane "povjesničara umjetnosti" koji sebi uzima za pravo "ozbiljno komentirati" do u detalje kompjutorsku simulaciju, a da nije kontaktirao autora kako bi se pobliže upoznao s konkretnim radom. Takav način komentiranja iščitavamo kao "naručen". U tom nastupu u medijima "komentator" ponižava i diskreditira ozbiljnost struke jer daje proizvoljne ocjene bez argumenata.
Franjevačka provincija Presvetoga Otkupitelja u cjelosti podrzava rad g.Vrbana kao izuzetno strucan te i ovim putem izrazava izuzetno visoko zadovoljstvo uredenjem interijera crkve u Kninu. Smatramo neprimjerenim prozivanjem g. Vrbana da je "našminkao" crkvu ili da je "dizajner" umjesto arhitekt. Takav govor je ispod razine lijepoga i pristojnoga. G. Vrban je časno i s ljubavlju odradio svoj posao. Prema njegovoj zamisli uređena crkva GVHKZ u Kninu potiče vjernike na sabranost, uzdiže ljudski duh prema Bogu i pomaže nesmetano i jednostavno odvijanje liturgijskih čina. Smatramo da je projekt crkve u Kninu u potpunosti uspio.
Knin je ovih dana, zbog 20-te obljetnice VRO "Oluja" bio središte Republike Hrvatske. U grad su se slijevali vjernici i dobronamjernici sa svih strana Domovine i inozemstva. Crkvu i oltar je 4. kolovoza 2015. godine posvetio šibenski biskup mons. Ante Ivas. Na dan "Oluje" (5.8.) misu za Domovinu služio je uzoriti kardinal mons. Josip Bozanić. Vrata crkve su cijelo vrijeme bila otvorena svima. U ta dva dana kroz crkvu je prošlo preko 80.000 ljudi. Nitko nije krio zadovoljstvo viđenim. Crkva je svidjela vjernicima i dobronamjernicima. To je potvrda da je projekt crkve GVHKZ u Kninu u potpunosti uspio. Time ova crkva spada u kategoriju izvrsnosti kako izvana, tako i iznutra. Izvana je grandiozna poput tvrđave, što i jest zamisao g. Rošina, a unutrašnjost odiše rajskim ugođajem kako ju je osmislio autor g. Vrban.
U želji da istinito izvjestimo javnost, ovomu možemo dodati i neistinu koja blati našu Franjevačku Provinciju Presvetoga Otkupitelja, da ne plaća svoje račune za izvedene radove. Sva plaćanja se vrše prema Ugovorima – to je jedina istina.
S poštovanjem
Fra Josip Gotovac, ekonom Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja

• Ponedjeljak, 7. svibnja 2018.
      • 19,30 h - nakon večernje mise župni vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi
      • tada će mo podjeliti haljine i svijeće pa molimo roditelje da dođu skupa s djecom
      .
    • Utorak, 8. svibnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati, prije mise svibanjska pobožnost
    • Srijeda, 9. svibnja 2018.
      • 19,30 h - iza večernje mise generalna je proba za prvopričesnike u Gospinoj crkvi
    • Četvrtak, 10. svibnja 2018.-svetkovina Uzašašća našega Gospodina Isusa Krista
      • svete mise u 7, 9,30 i 19 h
    • Subota, 12. svibnja 2018.
      • 10 h - ispovijed je prvopričesnika i njihovih roditelja u Gospinoj crkvi.
      • 11 h - susret ministranata u Gospinoj crkvi
    • Nedjelja, 13. svibnja 2018.
      • 11 h - slavlje prve pričesti u Gospinoj crkvi.
      • poslije svete mise u 19 h u Goispinoj crkvi biti će podjela darova za krizmanike

• Prikupljanje potpisa za referendum-„Istina o istanbulskoj“
      • Građanska inicijativa „Istina o istanbulskoj“ pokrenula je referendumsku inicijativu o otkazivanju Istanbulske konvencije. Potrebno je prikupiti 380.000 potpisa u cijeloj Hrvatskoj kako bi se raspisao referendum na kojem bi građani mogli otkazati Istanbulsku konvenciju.
      Prikupljanje potpisa organizirano je od nedjelje 13. do nedjelje 27. svibnja.