"Muka" u Kraljevoj Sutjesci
21. ožujka 2015.

Dana 21. ožujka 2015., u večernjim satima u mjesnom domu Kraljeve Sutjeske održana je priredba koju su izveli župljani župe sv. Ante iz Knina. Tridesetak mladih glumaca amatera koje vodi kapelan fra Ivan Lukač i pjesnik Ante Nadomir Tadić Šutra, velikim dijelom podrijetlom iz Bosne, prikazali su Isusovu muku, točnije, vrijeme od Posljednje večere do razapinjanja Isusa na križu.
Oni su do sada nastupali više od pedeset puta po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i hrvatskim katoličkim misijama Austrije, Njemačke. Time nastavljaju pasionsku tradiciju koju su desetljećima njegovali bogoslovi nekadašnje Franjevačke teologije u Makarskoj.
Svojom izvedbom u Kraljevoj Sutjesci su kroz nešto više od sat vremena držali doista na vrhuncu pozornost ne malog broja posjetitelja. Iako pozornica mjesnog doma nije najprikladnija za toliki broj izvođača i nužnu opremu, to se nije odrazilo na kvalitetu izvedbe. Izvođači su nam zorno približili dramu Isusove patnje kao izraza beskrajne ljubavi i odanosti Božjoj volji te njezina otkupiteljskog značenja. Kroz dramsku formu izbliza se moglo upoznati: Isusovu vjernost Ocu Nebeskom, fanatizam židovskih religioznih poglavara, neodgovorno i slijepo ponašanje svjetine, Petrovu i Judinu izdaju, Pilatovu kolebljivost te Petrovo kajanje i Judinu nesposobnost za to, pa je zarobljen očajem završio na vješalama. Istina je da se sa svim ovim susrećemo u pobožnosti Puta križa, u obredima Cvjetnice i Svetog trodnevlja kroz čitanje evanđeoskih izvještaja i obredne simbole. Međutim, vizualno prikazivanje događaja stvara poseban doživljaj.
Isusova se muka duboko utisnula u dušu apostola i evanđelista, pa su nam je zato tako zorno prikazali i protumačili njezino spasenjsko značenje. Na evanđeoskom prikazu su se kroz povijest nadahnjivali umjetnici svih orijentacija: književnici, slikari i kipari, glazbenici, dramski i filmski umjetnici. Potreba da se Isusova muka uprizori u dramskom obliku nastala je u srednjem vijeku i razvijala se u mnogim ostvarenjima. Danas se na poseban način njeguje u Oberammergauu, selu južne Bavarske kao znak zahvalnosti za oslobođenje od kuge 1633.
Prikaz koji su gosti iz Knina donijeli u Kraljevu Sutjesku jeka je tih srednjovjekovnih nastojanja. Za nas je to bilo jedno lijepo duhovno osvježenje i pravi poticaj za promišljanje tajne Isusove patnje.
Preuzeto: http://www.kraljeva-sutjeska.com/index.php?otvori=izdvajamo&clanak=244

• Ponedjeljak, 5. studenoga 2018.
      • 19,30 h - u dvorani samostana susret je Frame. Molimo sve srednjoškolce koji se žele priključiti Frami da dođu na susret.
    • Četvrtak, 8. studenoga 2018.
      • vjeronauk za prvopričesnike u Gospinoj crkvi
      - ujutro u 10 h
      - poslije podne 16 h
    • Petak, 9. studenoga 2018. - Dušni dan
      • vjeronauk za kriznaike u Gospinoj crkvi
      - ujutro u 10 h
      - poslije podne 15 h
    • Subota, 10. studenoga 2018.
      • 10 h - u Gospinoj crkvi je susret ministranata
      • 11 h - pjevanje za dječji zbor. Potaknite djecu da se uključe u zbor
    • Nedjelja, 11 studenoga 2018.
      • 20 h - susret glumaca Muke u samostanskoj dvorani

• Europska noć kazališta
      • U petak, 16. studenoga 2018. obilježava se Europska noć kazališta. Tom prigodom dječija glumačka skupna "Pinokio" poslije večernje svete mise u 18,30 h izvest će skeć "Betlehem direkt" u dvorani Gospine crkve. Djeco dovedite svoje roditelje.
    • Repeticija iz razredne nastave
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno održavanje repeticija iz razredne nastave, hrvatskog, engleskog i matematike u samostanu sv. Ante. Repeticije se održavaju subotom u samostanskoj dvorani.
    • Likovne radionice za djecu i odrasle
      • Kninski franjevci organiziraju besplatno likovne radionice za djecu i odrasle svake srijede u dvorani Gospine crkve. Radionice se održavaju srijedom u 16 h za odrasle i u 17,30 h za djecu.