"Muka" u Kraljevoj Sutjesci
21. ožujka 2015.

Dana 21. ožujka 2015., u večernjim satima u mjesnom domu Kraljeve Sutjeske održana je priredba koju su izveli župljani župe sv. Ante iz Knina. Tridesetak mladih glumaca amatera koje vodi kapelan fra Ivan Lukač i pjesnik Ante Nadomir Tadić Šutra, velikim dijelom podrijetlom iz Bosne, prikazali su Isusovu muku, točnije, vrijeme od Posljednje večere do razapinjanja Isusa na križu.
Oni su do sada nastupali više od pedeset puta po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i hrvatskim katoličkim misijama Austrije, Njemačke. Time nastavljaju pasionsku tradiciju koju su desetljećima njegovali bogoslovi nekadašnje Franjevačke teologije u Makarskoj.
Svojom izvedbom u Kraljevoj Sutjesci su kroz nešto više od sat vremena držali doista na vrhuncu pozornost ne malog broja posjetitelja. Iako pozornica mjesnog doma nije najprikladnija za toliki broj izvođača i nužnu opremu, to se nije odrazilo na kvalitetu izvedbe. Izvođači su nam zorno približili dramu Isusove patnje kao izraza beskrajne ljubavi i odanosti Božjoj volji te njezina otkupiteljskog značenja. Kroz dramsku formu izbliza se moglo upoznati: Isusovu vjernost Ocu Nebeskom, fanatizam židovskih religioznih poglavara, neodgovorno i slijepo ponašanje svjetine, Petrovu i Judinu izdaju, Pilatovu kolebljivost te Petrovo kajanje i Judinu nesposobnost za to, pa je zarobljen očajem završio na vješalama. Istina je da se sa svim ovim susrećemo u pobožnosti Puta križa, u obredima Cvjetnice i Svetog trodnevlja kroz čitanje evanđeoskih izvještaja i obredne simbole. Međutim, vizualno prikazivanje događaja stvara poseban doživljaj.
Isusova se muka duboko utisnula u dušu apostola i evanđelista, pa su nam je zato tako zorno prikazali i protumačili njezino spasenjsko značenje. Na evanđeoskom prikazu su se kroz povijest nadahnjivali umjetnici svih orijentacija: književnici, slikari i kipari, glazbenici, dramski i filmski umjetnici. Potreba da se Isusova muka uprizori u dramskom obliku nastala je u srednjem vijeku i razvijala se u mnogim ostvarenjima. Danas se na poseban način njeguje u Oberammergauu, selu južne Bavarske kao znak zahvalnosti za oslobođenje od kuge 1633.
Prikaz koji su gosti iz Knina donijeli u Kraljevu Sutjesku jeka je tih srednjovjekovnih nastojanja. Za nas je to bilo jedno lijepo duhovno osvježenje i pravi poticaj za promišljanje tajne Isusove patnje.
Preuzeto: http://www.kraljeva-sutjeska.com/index.php?otvori=izdvajamo&clanak=244

• Blagoslov obitelji

• • Bliži se vrijeme blagoslova obitelji pa pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu

• Ponedjeljak, 20. studenoga 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:30 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame.
    • Utorak, 21. studenoga 2017. - blagdan je Prikazanja BDM, Gospa od zdravlja
      • Pola sata prije večernje mise u 18 h je krunica za bolesnike, a nakon mise će teži bolesnici moći pristupiti sakramentu bolesničkog pomazanja.
      • Blagdan Gospe od zdravlja svečano se slavi u Kistanjama.
    • Srijeda, 22. studenoga 2017. - blagdan je sv. Cecilije, mučenice, zaštitnice pjevača

• Petak, 24. studenoga 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 i 16:00 h poslijepodne
    • Subota, 25. studenoga 2017.
      • 10 sati - susret je ministranata u samostnskoj dvorani sv. Ante
      • 11 sati probe su dječjeg zbora u samostanskoj dvorani sv. Ante, pozivamo sve osnovnoškolce da se priključe dječjem zboru.
    • Nedjelja, 26. studenoga 2017.- svetkovina Krista Kralja
      • U crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu u 10,30 h biti će ređenje 10-orice Đakona među njima je i naš Fra Dejan Međugorac.
  • Najava

• • Najavljujemo bogati duhovni program u Adventu: imat ćemo razne radionice, humanitarne projekte, duhovne koncerte i na kraju duhovnu obnovu, koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu ćete biti na vrijeme obavješteni.

• Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Likovna radionica za djecu
      • Svake srijede u dvorani Gospine crkve u 17:00 h kninski franjevci organiziraju besplatne likovne radionice za djecu.

CARITAS