"Muka" u Kraljevoj Sutjesci
21. ožujka 2015.

Dana 21. ožujka 2015., u večernjim satima u mjesnom domu Kraljeve Sutjeske održana je priredba koju su izveli župljani župe sv. Ante iz Knina. Tridesetak mladih glumaca amatera koje vodi kapelan fra Ivan Lukač i pjesnik Ante Nadomir Tadić Šutra, velikim dijelom podrijetlom iz Bosne, prikazali su Isusovu muku, točnije, vrijeme od Posljednje večere do razapinjanja Isusa na križu.
Oni su do sada nastupali više od pedeset puta po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i hrvatskim katoličkim misijama Austrije, Njemačke. Time nastavljaju pasionsku tradiciju koju su desetljećima njegovali bogoslovi nekadašnje Franjevačke teologije u Makarskoj.
Svojom izvedbom u Kraljevoj Sutjesci su kroz nešto više od sat vremena držali doista na vrhuncu pozornost ne malog broja posjetitelja. Iako pozornica mjesnog doma nije najprikladnija za toliki broj izvođača i nužnu opremu, to se nije odrazilo na kvalitetu izvedbe. Izvođači su nam zorno približili dramu Isusove patnje kao izraza beskrajne ljubavi i odanosti Božjoj volji te njezina otkupiteljskog značenja. Kroz dramsku formu izbliza se moglo upoznati: Isusovu vjernost Ocu Nebeskom, fanatizam židovskih religioznih poglavara, neodgovorno i slijepo ponašanje svjetine, Petrovu i Judinu izdaju, Pilatovu kolebljivost te Petrovo kajanje i Judinu nesposobnost za to, pa je zarobljen očajem završio na vješalama. Istina je da se sa svim ovim susrećemo u pobožnosti Puta križa, u obredima Cvjetnice i Svetog trodnevlja kroz čitanje evanđeoskih izvještaja i obredne simbole. Međutim, vizualno prikazivanje događaja stvara poseban doživljaj.
Isusova se muka duboko utisnula u dušu apostola i evanđelista, pa su nam je zato tako zorno prikazali i protumačili njezino spasenjsko značenje. Na evanđeoskom prikazu su se kroz povijest nadahnjivali umjetnici svih orijentacija: književnici, slikari i kipari, glazbenici, dramski i filmski umjetnici. Potreba da se Isusova muka uprizori u dramskom obliku nastala je u srednjem vijeku i razvijala se u mnogim ostvarenjima. Danas se na poseban način njeguje u Oberammergauu, selu južne Bavarske kao znak zahvalnosti za oslobođenje od kuge 1633.
Prikaz koji su gosti iz Knina donijeli u Kraljevu Sutjesku jeka je tih srednjovjekovnih nastojanja. Za nas je to bilo jedno lijepo duhovno osvježenje i pravi poticaj za promišljanje tajne Isusove patnje.
Preuzeto: http://www.kraljeva-sutjeska.com/index.php?otvori=izdvajamo&clanak=244

• Utorak, 31. srpnja 2018.
      • Marijanski zavjet za Domovinu u našu Župu doći će 31. srpnja u popodnevnim satima. Sutra ujutro, 1. kolovoza kreće prema Drnišu. Tko želi može se pridružiti hodočašću.
      Polazak je ispred Gospine crkve. Molimo obitelji koje su voljne primiti hodočasnike da se jave u Župni ured ili svećeniku poslije mise.

• Subota, 4. kolovoza 2018. -
      • 19 sati – svečana proslava Dana posvete crkve Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavejta
    • Nedjelja, 5. kolvoza 2018.
      • U Kninu će se održati središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 23. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“.
      Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj istoga dana proslavit će i blagdan svoje nebeske zaštitnice Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.
      • 11,30 sati - svečana koncelebrirana sveta misu za Domovinu, u Gospinoj crkvi, predvodi šibenski biskup msgr. Tomislav Rogić u zajedništvu s vojnim ordinarijem u RH msgr. Jurom Bogdanom koji će održati homiliju.
      Na kraju mise blagoslovit ćemo privjeske za aute na čast sv. Kristofora, a priloge ćemo skupljati za misje

• Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku
      •Devetnica za hrvatski narod i za Domovinu Hrvatsku započela je 27. srpnja i traje do Dana posvete Gospine crkve 4. kolovoza i Dana Domovinske zahvalnosti 5. kolovoza 2018. godine.
    • Festival duhovne glazbe "Salve Regina"
      •Treći festival duhovne glazbe u Kninu „Salve Regina“ bio je u subotu 28. srpnja 2017. u 20.30 sat ispred Gospinee crkve. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli da se koncert izvede.
    • Ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa
      • Od nedjelje, 17. lipnja počinje ljetni raspored slavlja nedjeljnih misa:
      - 8 sati u crkvi Sv. Ante
      - 9:30 i 19 sati u Gospinoj crkvi