"Muka" u Kraljevoj Sutjesci
21. ožujka 2015.

Dana 21. ožujka 2015., u večernjim satima u mjesnom domu Kraljeve Sutjeske održana je priredba koju su izveli župljani župe sv. Ante iz Knina. Tridesetak mladih glumaca amatera koje vodi kapelan fra Ivan Lukač i pjesnik Ante Nadomir Tadić Šutra, velikim dijelom podrijetlom iz Bosne, prikazali su Isusovu muku, točnije, vrijeme od Posljednje večere do razapinjanja Isusa na križu.
Oni su do sada nastupali više od pedeset puta po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i hrvatskim katoličkim misijama Austrije, Njemačke. Time nastavljaju pasionsku tradiciju koju su desetljećima njegovali bogoslovi nekadašnje Franjevačke teologije u Makarskoj.
Svojom izvedbom u Kraljevoj Sutjesci su kroz nešto više od sat vremena držali doista na vrhuncu pozornost ne malog broja posjetitelja. Iako pozornica mjesnog doma nije najprikladnija za toliki broj izvođača i nužnu opremu, to se nije odrazilo na kvalitetu izvedbe. Izvođači su nam zorno približili dramu Isusove patnje kao izraza beskrajne ljubavi i odanosti Božjoj volji te njezina otkupiteljskog značenja. Kroz dramsku formu izbliza se moglo upoznati: Isusovu vjernost Ocu Nebeskom, fanatizam židovskih religioznih poglavara, neodgovorno i slijepo ponašanje svjetine, Petrovu i Judinu izdaju, Pilatovu kolebljivost te Petrovo kajanje i Judinu nesposobnost za to, pa je zarobljen očajem završio na vješalama. Istina je da se sa svim ovim susrećemo u pobožnosti Puta križa, u obredima Cvjetnice i Svetog trodnevlja kroz čitanje evanđeoskih izvještaja i obredne simbole. Međutim, vizualno prikazivanje događaja stvara poseban doživljaj.
Isusova se muka duboko utisnula u dušu apostola i evanđelista, pa su nam je zato tako zorno prikazali i protumačili njezino spasenjsko značenje. Na evanđeoskom prikazu su se kroz povijest nadahnjivali umjetnici svih orijentacija: književnici, slikari i kipari, glazbenici, dramski i filmski umjetnici. Potreba da se Isusova muka uprizori u dramskom obliku nastala je u srednjem vijeku i razvijala se u mnogim ostvarenjima. Danas se na poseban način njeguje u Oberammergauu, selu južne Bavarske kao znak zahvalnosti za oslobođenje od kuge 1633.
Prikaz koji su gosti iz Knina donijeli u Kraljevu Sutjesku jeka je tih srednjovjekovnih nastojanja. Za nas je to bilo jedno lijepo duhovno osvježenje i pravi poticaj za promišljanje tajne Isusove patnje.
Preuzeto: http://www.kraljeva-sutjeska.com/index.php?otvori=izdvajamo&clanak=244

• Utorak, 22. svibnja 2018.
      • Pobožnost „Trinaest utoraka sv. Anti“ poslije mise u 19 sati, prije mise svibanjska pobožnost
      • susret ministranata je poslije večernje svete mise kako bi se dogovorili o odlasku na susret ministranata u Šibenik, u subotu 26. svibnja
    • Subota, 26. svibnja 2018.- Gospa od Karavaja
      • 10 h - ispovijed je prvopričesnika u Gospinoj crkvi.
      • 10,30 h – probe dječjeg zbora u Gospinoj crkvi

• Svibanjska pobožnost
      • Svakim danom kroz svibanj prije večernje svete mise u Gospinoj crkvi molimo svibanjsku pobožnost
    • Hodočašće u Svetu zemlju
      • U pripremi obilježavanja 50. obljetnice kanonizacije sv. Nikole Tavelića, prvog hrvatskog svetca, Šibenska biskupija i Hrvatska provincija sv. Jeronima organiziraju hodočašće vjernika Šibenske biskupije u Svetu zemlju od 12. do 19. ožujka 2019. godine.
      Rok za prijavu hodočasnika je 8. lipnja 2018. Cijena puta je 10 000 Kn.
    • Prikupljanje potpisa za referendum-„Istina o istanbulskoj“
      • Građanska inicijativa „Istina o istanbulskoj“ pokrenula je referendumsku inicijativu o otkazivanju Istanbulske konvencije. Potrebno je prikupiti 380.000 potpisa u cijeloj Hrvatskoj kako bi se raspisao referendum na kojem bi građani mogli otkazati Istanbulsku konvenciju.
      Prikupljanje potpisa organizirano je od nedjelje 13. do nedjelje 27. svibnja.