Pismo fra Joška Kodžomana, provincijala

Fra Joško Kodžoman, provincijal Provincije Presvetog Otkupitelja, uputio je svim vjernicima i ljudima dobre volje pismo o izgradnji crkve Gospe velikoga hrv. krsnog zavjeta u Kninu.

Prva potreba Knina, nakon “Oluje”, bila je, uz ostalu infrastrukturu, crkva. Dosta vremena se razmišljalo i pokušavalo izgraditi crkvu. No, zbog siromaštva i iscrpljenosti naroda i države, svi pokušaji su propali.

Trenutno u Kninu postoji Franjevački samostan Sv. Ante s malom crkvom, koji je sadašnji izgled dobio 1863. godine, a koji nije dostatan za potrebe vjernika koji žive u Kninu.

Zajedničkim naporom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Šibenske biskupije, Samostana Sv. Ante i Grada Knina, želja za novom crkvom urodila je plodom. Naime, 25. rujna 2011. godine blagoslovljen je i ugrađen kamen temeljac. Od tada do danas radovi teku prema planu.

Materijalna sredstva za crkvu prikupljaju se od raznih donacija i dobrotvora. Prethodno je Vlada RH osigurala je 5 mil. kn za izradu projektne dokumentacije, nadzor i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Ukupna investicija (bez projektne dokumentacije i nadzorne službe) je cca 22 mil. kn (2.9 mil. EUR). Vlada RH u tu svrhu donirala je dodatnih inicijalnih 9.8 mil. kn /1.3 mil. EUR u trogodištu (2011. – 2013). Ove godine (2013.) potrošit ćemo sva sredstva. Nakon toga finaciranje izgradnje prepušteno je Franjevačkoj provinciji Presvetog Otkupitelja.

Na zamolbu Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, u gradnju crkve uključila se i Hrvatska biskupska konferencija koja je, na zasjedanju od 8.-11. travnja 2013. godine, odredila da se godišnja kolekta na području RH (milostinja 15. rujna 2013.) daruje za izgradnju crkve u Kninu. Ovom prilikom neizmjerno zahvaljujemo hrvatskim biskupima.

Trenutno stanje na gradilištu: crkva je podignuta do visine cca 10 m. U tekućoj godini (2013.) plan je završiti konstrukcijske radove. Nadamo se da radovi neće stati i da ćemo tijekom sljedeće 2014. godine dovršiti našu crkvu Gospe velikog hrvatskog krsnog zavjeta.

Molimo i vašu pomoć. Sva sredstva koja dobijemo bit će objavljena na ovim Internet stranicama, a po završetku gradnje crkve bit će ugravirana na spomen ploču (donacije veće od 7.500 kn /1.000 EUR/1500 $). Za svaki dar neizmjerno smo zahvalni. Neka dobri Bog udijeli blagoslov svima koji imaju volju ali nisu u mogućnosti sudjelovati, kao i onima koji će sudjelovati.

Fra Joško Kodžoman, provincijal

_____________

FRANJEVAČKA PROVINCIJA PRESVETOG OTKUPITELJA

Trg Gaje Bulata 3

21000 Split, HR

www.franjevci-split.hr/knin/

provincijalat-franjevaca@st.t-com.hr

Tel. +385 (0) 21 348 182

Žiro račun kod PBZ, Ulica Slobode 7, 21000 SPLIT, HR

IBAN: HR25 2340 0091 1001 4458 2

SWIFT: PBZG HR2X

Opis plaćanja: KNIN - CRKVA

• Blagoslov obitelji

• • Bliži se vrijeme blagoslova obitelji pa pozivamo sve one koji su promjenili adresu boravka da nam na vrijeme dostave točne podatke, to možete učiniti iza misa ili u župnom uredu

• Ponedjeljak, 20. studenoga 2017.
      Župni vjeronauk za prvopričesnike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 h i 16.00 h poslijepodne
      • 19:30 h - u dvorani samostana sv. Ante susret je Frame.
    • Utorak, 21. studenoga 2017. - blagdan je Prikazanja BDM, Gospa od zdravlja
      • Pola sata prije večernje mise u 18 h je krunica za bolesnike, a nakon mise će teži bolesnici moći pristupiti sakramentu bolesničkog pomazanja.
      • Blagdan Gospe od zdravlja svečano se slavi u Kistanjama.
    • Srijeda, 22. studenoga 2017. - blagdan je sv. Cecilije, mučenice, zaštitnice pjevača

• Petak, 24. studenoga 2017.
      Župni vjeronauk za krizmanike u dvorani samostana sv. Ante:
      - 10:00 h prijepodne
      - 15:00 i 16:00 h poslijepodne
    • Subota, 25. studenoga 2017.
      • 10 sati - susret je ministranata u samostnskoj dvorani sv. Ante
      • 11 sati probe su dječjeg zbora u samostanskoj dvorani sv. Ante, pozivamo sve osnovnoškolce da se priključe dječjem zboru.
    • Nedjelja, 26. studenoga 2017.- svetkovina Krista Kralja
      • U crkvi Gospe od Zdravlja u Splitu u 10,30 h biti će ređenje 10-orice Đakona među njima je i naš Fra Dejan Međugorac.
  • Najava

• • Najavljujemo bogati duhovni program u Adventu: imat ćemo razne radionice, humanitarne projekte, duhovne koncerte i na kraju duhovnu obnovu, koji će se održavati u Gospinoj crkvi svake adventske subote, o svemu ćete biti na vrijeme obavješteni.

• Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.
    • Likovna radionica za djecu
      • Svake srijede u dvorani Gospine crkve u 17:00 h kninski franjevci organiziraju besplatne likovne radionice za djecu.

CARITAS