Potpisivanje na oltaru svjedodžbe o sklopljenoj ženidbi?

Pojave koje je zadnjih godina moguće zamijetiti u slavljenju sakramenta ženidbe iziskuju ne samo jasna liturgijska pojašnjenja, nego, u nekim slučajevima, i nove obvezujuće odredbe crkvenih vlasti. Kao primjer spominjemo neopravdana udovoljavanja zahtjevima za slavljenjem ženidbe izvan prostora crkve. Pomnija briga i odlučniji stav pastoralnih djelatnika očekuje se i kad je riječ o glazbi u slavlju sakramenta ženidbe. Neke nelogičnosti i obredne ‘novotarije’ u liturgijskom slavlju ženidbe pojavljuju se otkada su (1997.) u našoj domovini kanonskoj ženidbi priznati pravni učinci na građanskom području.

Pojava potpisivanja na oltaru zapisnika o sklopljenoj ženidbi ipak je nešto ‘starijega’ datuma. Takva praksa počinje se, naime, zamjećivati otkada je poslijesaborska liturgijska obnova oltar okrenula prema narodu. Samo okretanje oltara prema narodu, odnosno novost slavljenja euharistije u zajednici koja je okupljena oko oltara, nisu bili praćeni dostatnom poukom o značenju i svetosti oltara. Oltar je, nažalost, postao »praktično mjesto« za različite liturgijske i neliturgijske čine. Doista je teško očekivati ispravan i dostojanstven odnos vjernika prema oltaru, pa i prema sakramentu euharistije, ako je oltar postao mjesto »za sve što se u crkvi događa«. Takav, dostojanstva lišen, odnos prema oltaru pogodovao je i novim zloporabama oltara.

Potpisivanje zapisnika o sklopljenoj ženidbi već se duže vrijeme shvaća kao prikladan motiv za fotografiju koja će biti uspomena na dan ženidbe. U odabiru mjesta za taj zanimljivi foto-motiv oltar je, izgubivši uzvišeno dostojanstvo sakramenta euharistije, postao najpoželjnijim mjestom. Sakrament ženidbe ne sklapa se potpisom ženidbenih spisa nego javno izrečenom privolom zaručnika. Štoviše, valja primijetiti da Obrednik potpisivanje zapisnika o sklopljenoj ženidbi smješta izvan obreda, nakon otpusta, te je jasno da mu nije moguće davati nikakav obredno-liturgijski smisao. Izrijekom se napominje da se čin potpisivanja može vršiti ili u sakristiji ili pred narodom, ali ne na oltaru. Potrebno je stoga da čin potpisivanja bude potpuno odvojen od liturgijskoga čina i izvan liturgijskoga prostora. Ukoliko se pak u slavlju sakramenta ženidbe želi istaknuti znakovna snaga oltara, u misi vjenčanja bit će prikladno da zaručnici – ako prostor to nesmetano omogućava – nakon Molitve Gospodnje pristupe pred oltar te da svećenik ondje, s ispruženim rukama, nad njima moli molitvu ženidbenog blagoslova.

Izvor: Živo vrelo 6(2006.)

• Ponedjeljak, 19. veljače 2018.
      • Prvopričesnici imaju redoviti župni vjeronauk u samostanskoj dvorani prema rasporedu
    • Četvrtak, 22.veljače 2018. - U našoj župi će boraviti relikvijar s moćima sv. Ivana Pavla II pape
      • 17 sati - svečano ćemo dočekati relikvije u Gospinoj crkvi i imati prigodu za pobožnost
      • 18 sati - svečan sveta misa
      Relikvije dolaze povodom inicijative 40 dana za život koja moli za zaustavljanje pobačaja
    • Drugi korizmeni petak, 23.veljače 2018. -
      • 17,15 sati - pobožnost križnog puta, a poslije sv. misa u Gospinoj crkv
      • Krizmanici imaju redoviti župni vjeronauk u samostanskoj dvorani prema rasporedu
    • Subota, 24. veljače 2018.
      • 10 sati - susret ministranata u samostanskoj dvorani
      • 11 sati - probe dječjeg zbora u samostanskoj dvorani

• „40 dana za život“ - 14. veljače - 25. ožujka 2018.
      • Uključite se u Korizmenu kampanju molitvene incijative „40 dana za život“ i svojom prisutnošću i molitvomsvaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos"
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta
      • 20 sati - ponedjeljkom i petkom u samostanskoj dvorani održavaju se Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta
      • Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.