Koliko se puta vjernik može pričestiti u jednome danu?

Zakonik kanonskoga prava (1983.) određuje da se može pričestiti i drugi put u istome danu, ali samo unutar euharistijskoga slavlja u kojem se sudjeluje (kan. 917).

Moglo bi se reći da je time stara norma ublažena i pojednostavljena. Zakonik, na tragu konstitucije Sacrosanctum Concilium (br. 65) ističe pričešćivanje tijekom euharistijskoga slavljenja. Konstitucija pak nudi i razloge za to, navodeći da je pričest savršeno udioništvo u misi, ali jednako tako upozorava na još nešto što se previđa, a to je važnost pričešćivanja hostijama posvećenim na tome slavlju.

Glede pričešćivanja izvan mise traži se »opravdan razlog«, a on se nalazi najčešće u području nemogućnosti prisustvovanja misi zbog obveze rada ili pak zbog bolesti, a što se obreda tiče, postoje posebne liturgijske norme o pričešćivanju izvan mise.

Teološki teorijski stoji načelo: svaki put kad se sudjeluje u euharistiji moguće je pričestiti se, ali praktički se to može ograničiti na dvaput na dan jer se iz zahtjeva za još brojnijim pričešćivanjem prolama drugo pitanje: Ima li opravdanja i gdje je euharistijska duhovnost vjernika u njegovoj zauzetosti za bližnjega, ako ima vremena za dolaženje na tri ili više misa dnevno? Je li provjerio treba li susjed kakvu pomoć, je li pohodio bolesne, zauzeo se u kakvoj karitativnoj djelatnosti ... ? Može li se u tome slučaju govoriti o pobožnosti ili o nečem drugom? Ljubav treba euharistiju, ali i euharistija ljubav.

Izvor: Ante Crnčević, Ivan Šaško „Pred liturgijskim slavljem“, HILP, Zagreb, 2011.

• Ponedjeljak, 19. veljače 2018.
      • Prvopričesnici imaju redoviti župni vjeronauk u samostanskoj dvorani prema rasporedu
    • Četvrtak, 22.veljače 2018. - U našoj župi će boraviti relikvijar s moćima sv. Ivana Pavla II pape
      • 17 sati - svečano ćemo dočekati relikvije u Gospinoj crkvi i imati prigodu za pobožnost
      • 18 sati - svečan sveta misa
      Relikvije dolaze povodom inicijative 40 dana za život koja moli za zaustavljanje pobačaja
    • Drugi korizmeni petak, 23.veljače 2018. -
      • 17,15 sati - pobožnost križnog puta, a poslije sv. misa u Gospinoj crkv
      • Krizmanici imaju redoviti župni vjeronauk u samostanskoj dvorani prema rasporedu
    • Subota, 24. veljače 2018.
      • 10 sati - susret ministranata u samostanskoj dvorani
      • 11 sati - probe dječjeg zbora u samostanskoj dvorani

• „40 dana za život“ - 14. veljače - 25. ožujka 2018.
      • Uključite se u Korizmenu kampanju molitvene incijative „40 dana za život“ i svojom prisutnošću i molitvomsvaki dan od 6 do 18 sati ispred Opće bolnice "Hrvatski ponos"
    • Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta
      • 20 sati - ponedjeljkom i petkom u samostanskoj dvorani održavaju se Kateheze za mlade i odrasle Neokatekumenskog puta
      • Započinjemo akciju prikupljanja novčanih sredstava za nove klasične orgulje.